Környezetünk védelme a JóPont Alapítvány egyik fő célkitűzése. Legyen szó komposztálókeretek elhelyezéséről, palántázásról vagy faültetésről, vadmadaraink (ne!) etetéséről, fecskefészkek telepítéséről, vagy ideiglenes kutya-örökbefogadásról – alapítványunk mindegyik mellé odateszi a zöld pontot. Az élővilág pedig meghálálja a törődést: mi sem bizonyítja ezt jobban, mint Paszkál és Ilonka története.
Első negyedéves fecskés projektünkben eredetileg egy gólyafészek kihelyezésével is kacérkodtunk az agárdi bolt előtti villanypóznára, de a helyi madarászok mind egyetértettek abban, hogy ilyen közel hozzánk nem fészkelne gólya. A fészekrakó ösztönünk azonban nem hagyott minket nyugodni. A madárbarát kert jegyében Krisztina halált megvető bátorsággal felszerelt a bolt előtti fára egy B-madárodút, abban a reményben, hogy egy cinkepár családalapításában segédkezhetünk, és tényleg! Hetekkel a mutatvány után mozgásra lettünk figyelmesek, majd május 17-én reggel nyitáskor eltűntek a kollégák - Krisztina, Peti és Adrienn a fa alatt ragadva lélegzetüket visszafojtva figyelték, ahogy – későbbi nevükön – Paszkál és Ilonka táncot járnak az odú körül, és az odú peremén szorgosan csemetéik egyensúlyoznak! Ezután naponta figyeltük fejlődésüket, és kaptunk szívbajt, hogy mikor fognak kipotyogni a fészekből és macskaeledelként végezni. De nem így lett, és a család azóta a jópontos önkéntesek táborát gyarapítja.
Paszkálék jó példája annak, hogy egy kis odafigyeléssel hogyan tudunk mi emberek az élővilág szerves részévé válni, ezzel megkönnyítve saját életünket is. Az építkezésekkel sorra vesszük el a cinkék lakhelyét, a fákat, de ha a megmaradt törzsekre odukat szerelünk fel, újra biztosíthatjuk lakhatásukat. Az ember nemtörődömségének következtében vészesen elszaporodtak a szúnyogok (erről bővebbben Nem csíplek! blogunkban olvashatsz), de a madarak hálából ezt a helyzetet is megoldhatják nekünk – csak győzzenek olyan mértékben szaporodni, mint a vérszívók.