A jó idő beköszöntével nincs kellemesebb egy szabadban töltött esténél. Nincs kellemetlenebb viszont a nyári élményeinket megkeserítő szúnyoghadsereg megjelenésénél. Mi is feltettük magunknak a kérdést: „Mit tehetünk a szúnyogok ellen?”
Alapítványunk egyik fő célja a személyes felelősségérzet felébresztése az emberekben a mindannyiunkat érintő témákban. Hogy megoldásokat keressünk és találjunk olyan kérdésekre, melyek kapcsán megvan a saját felelősségünk és feladatunk ha változást szeretnénk elérni. Bár mindig egyszerűbb a változást kívülről várni mint a fotelünkből felkelve valós tevékenységeken keresztül elérni azt, de mi elkötelezett hívei vagyunk a tájékoztatásnak és a cselekvésnek.
És hogy hogy jön ez a szúnyogokhoz? Hogy a lakosság sokkal többet tehet a szúnyogok elleni védekezésben mint gondolná. A csípőszúnyogok ugyanis minden apró kis vizet szaporodásra használnak. Az esőzések után visszamaradt pangó vizekben a szúnyoglárváknak nincsenek ragadozói, így azok zavartalanul feljődhetnek. Csupán fél deciliterben is több tucat lárva képes kifejlődni, kikelésük után pedig jó eséllyel visszapetéznek majd a környékünkön, fokozva ezzel a szúnyoginváziót saját lakókörnyezetünkben. Nem is gondolnánk, hogy mennyi ilyen pangó víz található saját kertünkben is. Némi odafigyeléssel ezért sokat tehetünk a szúnyogok túlszaporodásának megakadályozásáért.
Hogy mit tehetünk pontosan? A Szúnyoglárva program megválaszolja nekünk:
Oldalukon sok hasznos információt olvashattok a téma kapcsán: https://www.facebook.com/szunyoglarvaprogram
Amikor viszont a szúnyogok száma már megkívánja a beavatkozást, megérkezik a legtöbb településre az un. melegköddel a kémia szúnyoggyérítés. Ennek azonban rengeteg más állat is áldozatául esik és az elpusztult rovaroknak csak is része szúnyog. Toxikus hatása természetes vizeink vonatkozásában is kockázattal jár, hiszen a rovarölő szer a vízbe kerülve a magasabb rendű szervezetekre, így a halakra, illetve a mérgezett rovarokat elfogyasztó madarakra, hüllőkre, emlősökre is károsan hat. A biodiverzitás megóvása érdekében biológiai szúnyogirtás lenne célravezető. A módszer nagy előnye, hogy a csípőszúnyog-állomány gyérítését koncentrált, szelektív és környezetkímélő módon végzi, és a szúnyogok számát oly módon csökkenti hogy az a többi faj számára nem jár káros, pusztító hatással.
(forrás: https://zold22.hu/kisokos/a-szunyoggyerites-uj-modja)
Te melyiket szeretnéd jobban a környezetedben?
Ha olvasnál a téma kapcsán:
https://www.facebook.com/szunyogirtas
https://www.facebook.com/profile.php?id=100094660115893