CatTNR Székesfehérvár
Mi az a TNR?
Trap-Neuter-Return, azaz Befogás-Ivartalanítás-Visszaengedés. Egy nemzetközileg használt szakmailag alátámasztott humánus program a kóbor állatok túlszaporodásának megfékezésére, egészségesen tartására.
A kóbor kolóniák hatványozott szaporodását figyelembe véve amennyit megtudtam a módszerről, magam is úgy látom, hogy az egyetlen józanész diktálta és állatbarát módja az elvadult, nehezen megszelídíthető és kordában nem tartható cicakolóniák problémáinak minimalizálására. A befogott állatok átfogó vizsgálaton, kezelésen esnek át a műtét előtt, majd füljelölés és lábadozás után visszaengedésre kerülnek a befogási helyükre. Kisebb részük intézményesül, azaz chipelés és karantén után menhelyen vagy megfelelő helyen gazdikeresővé válik. Ám erőforráshiány miatt maga a befogás tempója sem tudja utolérni a szaporulatét, a menhelyek kapacitása, akikkel a fehérvári csapat is együttműködik, méginkább véges.
Kik a CatTNR székesfehérvár és mit csinálnak?
Zoli, Zsuzsi, Klári, Cili, Juli, Zsuzsi és Kati és a bővebb önkéntesi kör. De ami nagyon fontos, mind önkéntesen, munkájuk és családjuk mellett végzik ezt a megterhelő és komoly, véget nem érő munkát. 7 éve indult a történetük egy cicakolóniával, egy spontán facebook csoport megalakulásával és a módszertan tanulmányozásával és egy élvefogó csapdára indított adománygyűjtéssel.
Mik a legnagyobb kihívások, amikkel jelenleg szembenéznek?
- Befogásnál a környező lakók ellenállása – a sikeres csapdázáshoz szükség van a környező lakók együttműködésére is, hiszen amíg etetik -jószándékból kiindulva, de sajnos inkább kárt okozva ezzel – a kóbor állatokat, addig azokat nehezebb befogni, nem vadásznak, csökken a területvédő ösztönük és még inkább szaporodnak, halmozva ezzel a problémát.
- A befogott cicák általában valamilyen fertőzéssel, betegséggel, élősködővel érkeznek, az állatorvosi, helyes karanténozási és lábadoztatási költségek csillagászatiak. A gyógyítási költségekből további ivartalanításokat is lehetne finanszírozni, a visszaengedés után várhatóan újra megbetegedés várható, de betegen mégsem engedhetik vissza az állatokat.
- Az állatvédelmi törvény komolyan szabályozza az állattartók kötelességeit, ám amíg a kutyáknál már egy fokkal jobban betartják a chipeltetés, ivartalanítás, kerítésen belül tartás szentháromságát, a cicák esetében ez még közel sem jár, sokan gondolnak magukénak egy cicát, amíg fel nem merülnek a költségek és a kéretlen szaporulat kezelése.
- A vad cicák nem óramű pontosak, így a befogást követően az állatorvos partnerekkel egyeztetni szükséges, nem lehet csak úgy egy időpontot kérni amikorra biztosan megvan a cica, megvan a fuvar és ott is épp szabad a műtő. Erre a mindennapi logisztikára laikusként nem is gondolnánk. Nem is minden doki vállalja vad cicák ivartalanítását épp emiatt.
Hogyan tudsz kapcsolódni, segíteni?
A szervezetnek már 3000 követője van a közösségi média oldalakon, kövesd te is tevékenységüket és tájékozódj! Eddigi tevékenységük alatt már kb. 500 macskát tudtak sikeresen ellátni és visszaengedni.
Mint minden szervezetnek, itt is az anyagi adomány, ami legjobban hasznosítható a szervezet számára, vegyétek fel a kapcsolatot velük ezügyben!
Ha tudomásod van kóbor cica kolóniáról vagy cicáról, elsődlegesen önállóan a szervezet felkészítését követően tegyél erőfeszítést, csapdát minden gond nélkül tudnak a rendelkezésedre bocsátani, amivel a vad cicát állatorvoshoz tudod vinni.
Ha szeretnél önkéntesnek jelentkezni, legnagyobb szükség olyan cicaszerető önkéntesekre van, akik tudnak időt áldozni, autóval szállításban segíteni, esetleg lábadozásra ideiglenesen cicákat befogadni, figyelembe véve, hogy nem biztos, hogy ők a kezes, simogatható cicusok. Igazán elszántak szelídíthetnek és segíthetnek a gazdisodásban is, de a szervezetnek nem ez a fő tevékenysége, ilyen esetekben szorosan együttműködnek állatmenhelyekkel is.
Ha gyűjtöd a műanyagpalackokat, jelenleg a JóPont-nak felajánlott 50Ft-ok is itt kötnek ki, illetve közvetlenül a CatTNR Székesfehérvár QR kódjával is hozzá tudsz adni a sok kicsihez, ami, mint tudjuk, mindig sokra megy!
A háziállattartás luxus – saját kedvenceinkről is drága felelősen gondoskodni. Ez nem ment fel minket az alól, hogy jól gondoskodjunk róluk. Hatalmas tiszteletet érdemelnek a CatTNR Székesfehérvár önkéntesei, akik nap mint nap kitartóan végzik ezt a tevékenységet!
JóPont Alapítvány – Jócsák Éva